خانه عمران بنیانگذار آموزش های حرفه ای
خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان           خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان           خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان           خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان           خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان          
بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان


اولین نمایندگی خانه عمران در استان سمنان افتتاح شد


مراسم افتتاح رسمی نخستین نمایندگی خانه عمران، روز دوشنبه سوم آذرماه ۱۳۹۳ با حضور مهندس محقق معاونت پشتیبانی و منابع انسانی سازمان مسکن و شهرسازی، مهندس خالدی مدیرآموزش سازمان نظام مهندسی و تنی چند از بازرسان و کارشناسان در سالن اجتماعات سازمان نظام مهندسی استان سمنان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران، در ابتدای این مراسم مهندس ابراهیم حسینیان مدیر آموزش خانه عمران ضمن آرزوی موفقیت برای مهندسان این استان به ویژه مهندس کامیار مدیریت نمایندگی سمنان ، با بیان تاریخچه‌ای از روند فعالیت های خانه عمران گفت:« کیفیت خدماتی که طی ۱۶سال به ۵۰ هزار نفر عضو این مؤسسه در قالب ۵/۳ میلیون نفر ساعت آموزش تقدیم شده است با تضیمن اعتبارگواهینامه های صادره، معرف احراز شایستگی‌های حرفه‌ای بهره برداران در صنعت ساخت کشور قلمداد می شود.
وی مهمترین اهداف این آموزش ‌ها را ارتقاء دانش فنی شاغلین، توسعه و بهبود متوازن مهارت های فنی، اصلاح نگرش و ایجاد یک زبان مشترک در حرفه دانست.
حسینیان استمرار موفقیت در این عرصه را مرهون بهره گیری از مشاوران و مدیران ارشد و مورد وثوق در صنعت ساختمان کشور، اساتید دانشگاه ها، بروزرسانی مداوم سرفصل‌ های تدوین شده بر اساس تعریف مباحث مکمل نسبت به آموزش‌ های آکادمیک و ملاحظه استاندارد های معتبر در زمینه شایستگی مشاغل توصیف کرد .
وی با تصریح کاهش نرخ بیکاری و کمک به ایجاد شغل به عنوان اصلی ترین مأموریت خانه عمران ، شناسایی صد شغل در صنعت ساختمان و برنامه ریزی اصولی در راستای توانمندسازی دانش آموختگان رشته های عمران و معماری را مصداق بارز اهتمام این مؤسسه در تحقق مأموریت یاد شده دانست. حسینیان عوامل موفقیت این مؤسسه در سالیان متوالی را سخاوت علمی اساتید، کاربردی بودن مباحث، استفاده از ابزار های نوین برای انتقال مفاهیم و تأکید بر آموزش پروژه محور در برگزاری دوره ها عنوان کرد .
سپس مهندس محقق معاونت پشتیبانی و منابع انسانی سازمان مسکن و شهرسازی و ریاست دفتر نظام مهندسی سازمان مسکن و شهرسازی استان سمنان، ضمن ابراز خوشنودی از توجه ویژه به روند بازآموزی مهندسان در راستای بهبود روند ساخت و سازها ، نسبت به ورود ناظران ساختمانی به حرفه پس از گذشت تنها سه سال از زمان فراغت از تحصیل ابراز نگرانی کرد و آن را آسیبی جدی برای تضمین کیفیت بناها و تأمین امنیت شهروندان برشمرد. همچنین لزوم پایش جدی و نیاز سنجی منطقه ای برای ارائه آموزش های اثربخش (که هم اکنون این مهم در دستور کار واحد تحقیق و توسعه مؤسسه خانه عمران قرار دارد) از سوی ایشان مطرح شد .
وی تصریح کرد:« مهندسان دارای پایه ۳ نظام مهندسی معمولاً پس از چهار سال حضور در عرصه فعالیت اجرایی و آشنایی کامل با فضای حرفه و در نهایت پس از کسب گواهینامه پایه ۲، واجد صلاحیت شناخته می‌ شوند و بدین لحاظ برگزاری مکرر سمینارها و دوره های آموزشی، لازمه به‌روز رسانی دانش فنی و ارتقا تجربیات نامبردگان می باشد .»
محقق همچنین زمینه‌های کاری مشترک فیما بین خانه عمران و نظام مهندسی را به شرح زیر عنوان نمود:
بررسی کلی وضعیت صنعت ساختمان در استان سمنان ، حضور خانه عمران در تمامی رشته‌های مرتبط با صنعت ساختمان اعم از عمران معماری ، برق ، مکانیک و بررسی تخصصی این رشته ‌ها در صنعت ساختمان استان، بررسی مصالح و زیر ساخت‌ های استان .
در ادامه این جلسه مهندس سید مسعود ثابت مدیر تحقیق و توسعه خانه عمران ، با تشریح اهم رویکردهای واحدR&D این مؤسسه ، به شرح خدمات آن در قالب تدوین ۱۰ عنوان پودمان شغلی با هدف آموزش مبتنی بر تجربه و پرورش نیروی انسانی متخصص عنوان کرد .
ثابت در تکمیل توضیحات خویش گفت:« دیدگاه اولیه برای استمرار تدوین سایر پودمان ها ازتجربه موفقیت آمیز برگزاری پودمان جامع CMBAآغاز شد . این دوره حرفه ای یکساله ، با طراحی کاملا نوآورانه و بین المللی و بر اساس ساعت ها کار مطالعاتی و میدانی توسط یک اتاق فکر متشکل از متخصصان و مدیران مجرب کشور ایجاد گردیده است. هدف از این دوره تربیت مدیران پروژه کارآمد و شایسته در تمام حوزه های مدیریت هزینه، مدیریت محدوده، تأمین منابع مالی، مدیریت زمان، مدیریت ارتباطات، مدیریت یکپارچگی، مدیریت تدارکات، ایمنی، محیط زیست، مباحث حقوقی، مهارت های فردی، اصول قراردادی و پیمانکاری، مذاکرات، تفکر ناب و ... می باشد .
هم اکنون با تمرکز بر لایه میانی هرم منابع انسانی ۹ عنوان پودمان دیگر به صنعت معرفی شده است که عبارتند از: پودمان شغلی محاسب حرفه ‌ای سازه، متخصص فاز ۲ معماری ، نقشه بردار حرفه‌ای ، متخصص پرزانته معماری ، مترور حرفه‌ای ، برنامه ریز و کنترلر حرفه‌ای پروژه ، مدیر حرفه‌ای پروژه ، سازنده حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ساختمان و سرپرست حرفه‌ای کارگاه ساختمانی . این طرح را «از آموزش تا اشتغال پایدار» نامگذاری کردیم و بر این منوال ، هم کارفرما و هم کارجو منتفع خواهند شد . چرا که با این دیدگاه در وقت و هزینه هر دو طرف صرفه جویی شده است. کارفرما از آموزش های حین اشتغال بی ‌نیاز می‌گردد و کارجو نیز با صرف زمان اندک جایگاه شغلی مناسب خویش را خواهد یافت . هم اکنون وب‌سایت Cjobs.ir رسالت معرفی این دو گروه به یکدیگر را بر عهده دارد تا تحقق شعار « هر فرد یک شغل اما حرفه ای» به واسطه آن تسهیل گردد و جذب و هدایت نیروی متخصص پس از مشاوره های رایگان و استعداد یابی بر اساس شایستگی های عمومی و فنی توسعه یابد . در آینده نزدیک نیز با شناسایی نیازهای صنعت به سمت بازآموزی در حوزه کاردان‌های فنی(تکنیسین‌ ها) خدمت‌رسان خواهیم نمود .»
سپس مهندس همتی از بازرسان سازمان نظام مهندسی استان سمنان با بیان این خاطره که حدود ده سال قبل سه دوره آموزشی را با تحمل دشواری ‌های ناشی از تردد بین تهران و سمنان در خانه عمران گذرانده است، شاخص ترین دستاورد آموزه های خود را بهره برداری شایسته از دانش و تجربه اخذ شده در فضای شغلی اعلام کرد . وی در بخشی از سخنان خود اذعان داشت :«اینجانب شخصاً با تشخیص نیازمندی فعالان حرفه‌ در استان سمنان بارها در جلسات هیأت مدیره سازمان استفاده بهینه از دوره ها و سرفصل های آموزشی خانه عمران را مطرح نمودم. ضمن تشکر از اهتمام مهندس کامیار برای این رخداد شخصاً آن را به فال نیک می‌گیرم چرا که معتقدم حتی مهندسان با پایه بالا که دارای تجربه چندین ساله در فضای حرفه هستند نیز نیازمند روزآمدن شدن دانش‌ های کاربردی خویش می باشند . »
در بخش دوم، علی کامیار میزبان این مراسم ، هدف از افتتاح این نمایندگی را اعتقاد به مأموریت حرفه ای و رسالت اجتماعی خویش در پرورش متخصصان متعهد و ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه عنوان کرد . وی با اشاره به جمعیت قابل توجه فارغ التحصیلان رشته مهندسی عمران در استان سمنان ، مأموریت های خویش در راستای اعتلای خدمات مهندسی را ، بازآموزی و نوآموزی ، نشر اطلاعات و تمرکز بر اخلاق حرفه ای ، تلاش در جهت توانمند سازی دانش‌آموختگان عمران و معماری به واسطه آموزش های تخصصی اثر بخش ، همکاری با مدیریت شهری برای افزایش ضریب ایمنی سازه ‌ها و ایجاد زمینه های مشاوره و بهره برداری از دانش و تجربه نخبگان و پیشکسوتان معرفی کرد .
کامیار همچنین با اشاره به راهبردهای ارائه شده در هفدهمین اجلاس سازمان های نظام مهندسی کشور ، فعالیت های این مؤسسه را با دو موضوع اعتلای دانش فنی مهندسان و توانمند سازی آن‌ها در زمینه طراحی ، ساخت و ساز ، نظارت و شناسایی مهندسان توانمند و حرفه ای همزمان با اعطای گواهینامه مجریان ذیصلاح با هدف بالا بردن کیفیت ساخت و ساز و اجرا ، هم‌راستا دانست . وی سخنرانی خویش را با دعوت از تمامی فعالان صنعت ساخت برای حضور در سمینارهای آموزشی که به صورت ماهیانه برگزار خواهد شد به اتمام برد .
در بخش پایانی این مراسم دوتن از اساتید خبره مؤسسه خانه عمران ، گزیده‌ای از دو عنوان کارگاه آموزشی با موضوعات :« نگاهی به اشکالات رایج در اجرای سازه های بتن‌آرمه» و « شناخت معماری داخلی و حوزه های کاربردی آن» را ارائه نمودند .

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 نمایندگی خانه عمران در استان سمنان

 

اخبار مرتبط:

http://www.irna.ir/fa/News/81400180/

http://www.iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=306222

www.bikhabaran.ir  (کد خبر( 81400180 (4358859

http://tnews.ir/news/3CBE33711164.html

http://kayhan.ir/fa/mobile/news/30503/299

 

 


 

تعداد نمایش :6001 / ارسال به دوست/ نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج


مجوزها