0
:: تعریف بسته شغلی کارشناس دفتر فنی پروژه

صنعت ساختمان در تمام نقاط جهان متشکل از مشاغل و تخصص های گوناگونی است که به تناسب نیاز و اهمیت، هر کدام جایگاه ویژه ای برای خود کسب کرده اند، در این صنعت بیش از ده ها شغل متنوع وجود دارد که هر کدام دارای تخصص و مهارت ویژه می باشد، برخی شغل ها به تناسب نیاز در هر مقطع از یک پروژه ورودی داشته، خدمات لازم را انجام داده و سپس از پروژه خارج می شوند. ولی بعضی از مشاغل در صنعت ساختمان بخاطر اهمیت های ویژه از منظر های کیفیت کار، کنترل و نظارت، وجوه اقتصادی و مالی، بطور ماندگار از ابتدا تا انتهای پروژه حضور مستمر یا مقطعی دارند. این موضوع معرف این مطلب است که مشاغل خاصی مورد توجه و نیازمندی پروژه و کارفرمایان هستند که بدون آن ها انجام پروژه امکان پذیر نمی باشد.

شغل کارشناس کنترل پروژه یکی از کاربردی ترین مشاغل در صنعت ساختمان است، به نحوی که بصورت مشترک در ساختار کارفرما، نظارت، مشاور و پیمانکار وجود دارد. اصولا تهیه برنامه زمانبندی بعنوان زبان مشترکی ما بین سه رکن عمومی پروژه ها تعریف می گردد که بعضا در خیلی از موارد مورد مناقشه و ادعاهای ارکان پروژه قرار می گیرد. شغل کارشناس کنترل پروژه بخاطر ورود اطلاعاتی و ارتباط گیری با تمام ارکان پروژه جذابیت های فنی و اجرائی گسترده ای را دارا می باشد. عموما خروجی فعالیت کارشناس کنترل پروژه با سند گزارش هفتگی یا ماهانه پیشرفت پروژه شناخته می شود. این موضوع بدان معناست که کارشناس فوق می بایستی به تمامی فرآیند های پروژه که باعث محقق شدن اهداف پروژه می باشد را بخوبی بشناسد و نقاط قوت و ضعف هر بخش را بعلاوه راندمان کاری و محدوده زمان مورد نیاز انجام هر فعالیت را به همراه مسئول و مدیر مرتبط آن کنترل و قطعی نماید. در نهایت یک کارشناس کنترل پروژه عملا تمامی دلایل تاخیرات احتمالی در پروژه را شناسائی کرده و بنحوی در نرم افزارهای مرتبط، برنامه ریزی می نماید تا حداقل تاخیر متوجه پروژه گردد. در یک کلام شغل کارشناس کنترل پروژه کار کردن با یک یا چند نرم افزار نیست، بلکه نگرشی است که می تواند با جامعیت و ایجاد تمرکز در برنامه ریزی برای مدیران پروژه راهگشا باشد

:: شایستگی های مورد نیاز

این شغل نیازمند شایستگی هایی می باشدکه بعضی از آنها با آموزش، تمرین و کسب تجربه حاصل شده و بعضی می بایست بطور نهادینه در ظرف شخصیتی و روحی متقاضی ورود به این شغل وجود داشته باشد، ولی بطور خاص عموم کارشناسان کنترل پروژه به تناسب ماهیت شغلی می بایستی به جهت جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای تهیه برنامه کنترل پروژه با تمامی مسئولین پروژه در بخش های فنی، اجرا، مالی، پشتیبانی، ایمنی، کنترل کیفیت، پیمانکاران جزء، کارفرما و یا دستگاه نظارت در تعامل و ارتباط باشند. با توجه به جایگاه شغلی کارشناس کنترل پروژه در یکی از سه رکن عمومی پروژه ها به شرح جدول ذیل حداقل شایستگی های شغلی مشخص می گردد.

الزامات کلیدی شغل

کارفرمایان و پروژه های این شغل

مخاطبان این شغل در سطح کشور و کلیه پروژه های عمرانی و غیر عمرانی از جمله پروژه های ساخت و ساز متعارف و غیر متعارف شهری، صنعتی، کارخانه، خط تولید، نفت و گاز و پتروشیمی، ابنیه راه سازی، سد سازی را شامل می گردد، همچنین در تمامی شرکت های خارجی درگیر پروژه های ساخت و ساز در هر صنعتی که باشد جایگاه شغلی Project Control Engineer مورد نیاز بوده و میتوان از سایت های کاریابی بین المللی محدوده فعالیت این شغل پرکاربرد را مشاهده نمود. عموما به تناسب سطح فعالیت در شرکت های پیمانکاری شغل کارشناس کنترل پروژه بسیار پر کاربرد و دارای درآمد مناسبی برای مهندس عمران و حتی معماری یا صنایع خواهد داشت.

در خیلی از موارد تصور عموم این است که شغل کارشناس کنترل پروژه مختص مهندسین صنایع می باشد، البته این رویکرد تا زمانی که ماهیت پروژه ساختمانی و عمرانی نباشد تا حدی درست است ولی بسیاری از دست اندرکاران شرکت های ساختمانی اعم از کارفرما، مشاور و پیمانکار تمایل دارند، کارشناس مورد نیاز این بخش را بدلیل نگرش فنی و اجرایی از مهندسان عمران گزینش نمایند.

تعیین سطح و ارائه پیشنهادات آموزشی و مهارتی

برای شروع کسب مهارت در این شغل لازم است بر اساس شرایط شما،  دانش و مهارت هایی که دارید و همچنین نیازی که پروژه ها دارند، برنامه آموزشی مهارتی شما تنظیم میگردد و این کار در مشاوره های شغلی صورت میگرد. قطعا برای هر فرد یک پیشنهاد منحصر به فردی لازم است تا بتواند برایش راه گشا بوده و در کمترین زمان، بیشترین تاثیر را داشته باشد.
پس از گذراندن این برنامه آموزشی و مهارتی، به شایستگی ها و قابلیتهایی دست میابید که شانس شما را در جذب بازار کار افزایش دهد و درصورتیکه از بانک اطلاعاتی کارفرمایان موسسه بهره مند شوید، تا حد زیادی امکان ورود به حرفه را خواهید داشت. این پکیج های شغلی علاوه بر توسعه مهارت های فردی، قابلیتهای تخصصی تان را افزایش داده و پس از شروع بکار نیز میتوانید با کسب مهارت های پیشرفته تر، مسیر ارتقای حرفه ای خود را طی نمایید.

برای کلیه مهندسان عمران که تمایل دارند وارد بعنوان کارشناس کنترل پروژه وارد حوزه صنعت ساختمان شوند، پکیج زیر پیشنهاد میشود که البته بایستی بر اساس مشاوره شغلی، جزییات این پکیج و میزان آن مشخص تر شود و مهارت های تکمیلی در کنار آن به شما ارائه گردد.

۱- دانش عمومی شامل اطلاع از الزامات شغلی، چالش ها و مسیر ارتقای آن

۲- مهارت های پایه عمومی که بر اساس آن بتوانید در رزومه نویسی، مصاحبه ها، تهیه گزارشات، نحوه پرزنت، تعامل موثر و کار تیمی شایستگی لازم را کسب نمایید

۳- مهارت های تخصصی پایه شامل نفشه خوانی

۴- مهارت های تخصصی نرم افزاری پایه شاملEXCEL و MSP

۵- سایر مهارت ها بر اساس مشاوره شغلی و متناسب با شرایط متقاضیان

پس از گذراندن این پکیج آموزشی و مهارتی، دانش پژوهان برتر به کارفرمایان معرفی شده تا بر اساس نیاز آنها و شرایط بازار کار، شانس جذبشان به حرفه بیشتر شود
همچنین پس از شروع بکار و گذشت زمان، بجهت توسعه شغلی، پکیج های آموزشی و مهارتی پیشرفته تر متناسب با نیاز هر فرد در مشاوره های شغلی به آنها ارائه میگردد.

فرم مشاوره و اطلاع از جزییات و تخفیفات
پس از تکمیل این فرم، ظرف ۲۴ ساعت اطلاعات ضروری جهت تصمیم گیری در اختیارتان قرار می گیرد.
تلفن : ۰۲۱۸۴۳۶۰ داخلی ۲

و یا از طریق واتساپ :

4319

خبرنامه خانه عمران

دریافت (رایگان) پیشنهادات ویژه، آگهی‌های استخدام و اخبار مهم صنعت ساختمان

کد تخفیف شما 

قابل استفاده برای تمامی دوره‌ها

تا دیر نشده از تخفیف استفاده کن

DZZPRQ6X

0