رویت یا اتوکد

دسته بندی :مقالات, نرم افزارها 27 فروردین 1400 566

شرکت های معماری و مهندسی هنگام طراحی ساختمان ها از اتوکد و رویت استفاده زیادی می کنند. از هر دو بسته نرم افزاری می توان برای ایجاد نقشه های ساخت استفاده کرد اما پسش مهم این است: «رویت یا اتوکد؟»

در حقیقت، اتوکد و رویت اغلب به عنوان محصولات رقیب شناخته می شوند اما در واقع مکمل یکدیگر هستند و هر دو توسط کمپانی اتودسک (Autodesk) ساخته شده اند. تفاوت اصلی بین این دو برنامه در این است که اتوکد ابزاری برای نقشه کشی و رویت ابزاری برای مدل سازی است. به هر روی، بریم ببینیم این دو نرم افزار چه چیزهایی در چنته دارند؛

با خانه عمران همراه باشید.

رویت یا اتوکد

رویت یا اتوکد؟

اتوکد (AutoCAD)

رویت (Revit)

نوع استفاده

نوع استفاده

·       نقشه ها و اسناد 2 بعدی

·       مدل سازی و تجسم سه بعدی

·       طراحی معماری

·       مهندسی سازه

·       مهندسی تأسیسات ساختمان (MEP)

·       طراحی پیش ساخت

قابلیت ها

قابلیت ها

·       هندسه 2 بعدی ایجاد و ویرایش

·       ایجاد مدل های سه بعدی

·       با برنامه های افزودنی و API ها سفارشی

·       روبان و پالت های ابزار را سفارشی کنید

·       داده های شی object را به جداول استخراج کنید

·       داده ها را از پرونده های PDF ضمیمه و وارد کنید

·       داده های پرونده های DGN ، Navisworks و Bing Maps را به اشتراک بگذارید و از آنها استفاده کنید

·       استانداردهای CAD را اعمال و نظارت کنید

·       طراحی مفهومی

·       مدل سازی پارامتری سه بعدی

·       مستندات دقیق طراحی

·       هماهنگی چند رشته ای

·       مدل سازی اجزای ساختمان

·       تجزیه و تحلیل و شبیه سازی سیستم ها و ساختارها

·       تکرار و تجسم طرح ها

·       تولید اسناد طراحی برای ساخت

·       مدل سازی و مستندات سازه های فلزی

·       مدل سازی و جزئیات ساخت MEP

·       تجسم سه بعدی واقعی

·       تجزیه و تحلیل عملکرد ساختمان

·       اسناد ساخت و ساز

تاریخچه مختصر رویت و اتوکد

اتوکد سابقه بیشتری نسبت به رویت دارد، اولین نسخه این برنامه توسط اتودسک در سال 1982 منتشر شد. از آن زمان، اتوکد مرتباً ارتقاء می یابد و آخرین نسخه ها شامل فضای ذخیره سازی ابری و سازگاری با دستگاه های تلفن همراه هستند. اتوکد که تقریباً چهار دهه وجود داشته است، خود را به عنوان رهبر بازار در بین نرم افزارهای نقشه کشی معرفی کرده است.

اولین نسخه رویت در سال 2000 توسط Revit Technology Corporation راه اندازی شد و نام آن در ابتدا revise-it بود. رویت فراتر از نقشه کشی ساختمان است، این نرم افزار اجازه ایجاد مدل های هوشمند ساختمان را در یک محیط مجازی می دهد. اتودسک پس از پی بردن به پتانسیل بسته نرم افزاری، شرکت مذکور را در سال 2002 خریداری کرد.

بررسی اجمالی نرم افزار اتوکد

اتوکد را می توان به عنوان یک ابزار نقشه کشی دیجیتال توصیف کرد. در این برنامه، تمام اجزای ساختمان شکل های هندسی هستند و هیچ داده ای در مورد خصوصیات فیزیکی آن ها و نحوه تعامل شان وجود ندارد. فرض کنید شما چهار نمای مجزا از یک ساختمان دارید، از آنجا که شما از نمای هندسی استفاده می کنید، به روزرسانی یک نما در بقیه تأثیری ندارد.

برای انعکاس یک تغییر، هر نما باید به صورت جداگانه ترسیم و ویرایش شود. به همین دلیل، اتوکد برای نقشه کشی دو بعدی و گاهاً سه بعدی مؤثر است اما به طور دقیق یک ابزار مدل سازی ساختمان در نظر گرفته نمی شود. اتوکد همچنین می تواند مدل ها و رندرهای سه بعدی ایجاد کند اما هنوز هم مدل های هندسی هستند و هیچ اطلاعات مؤلفه ای ندارند.

هنگام طراحی با اتوکد، هماهنگی بین تیم های مهندسی بسیار مهم است زیرا همه تغییرات باید به صورت جداگانه به روز شوند. قبل از هرگونه اصلاحی، باید تأیید شود که اینها با سیستم های ساختمانی که توسط تیم های دیگر طراحی می شوند، منافاتی نخواهند داشت.

چه زمان اتوکد توصیه می شود؟

اتوکد مهمترین نرم افزار طراحی دو بعدی ساختمان (نقشه های معماری و سازه) در ایران و جهان است. این نرم افزار، سازگاری بسیار خوبی بین نسخه های سال های مختلف خود ارائه می دهد. آخرین ورژن های اتوکد، قابلیت استفاده از پسوند فایل PDF را نیز ارائه می دهند.

اتوکد می تواند فایل های PDF را وارد کرده و با شناسایی خط و متن، آن ها را به DWG تبدیل کند. اتوکد همچنین از اشتراک گذاری مبتنی بر ابر پشتیبانی می کند و سایر اعضای تیم بدون نصب نرم افزار می توانند موارد ترسیم شده را مشاهده کنند. اتوکد اکنون با چاپ سه بعدی سازگار است که ایجاد نمونه اولیه را ساده تر می کند.

بررسی اجمالی نرم افزار رویت

رویت نرم افزار قدرتمندتری است که برای ایجاد مدل های ساخت به صورت سه بعدی استفاده می شود. رویت به هندسه محدود نمی شود، از جمله خصوصیات فیزیکی اجزا و فعل و انفعالات آنها را نیز نشان می دهد. رویت همچنین تغییرات را آسان تر می کند زیرا همۀ تیم های طراحی بر روی یک مدل کار می کنند.

مدیریت تغییرات در رویت بسیار ساده تر است زیرا تغییرات در تمام نماهای موجود، منعکس شده است. در اتوکد، مهندسان طراحی ممکن است مجبور شوند چندین پرونده را در صورت تغییر به روز کنند. این مهم یک مزیت عمده رویت است و اسناد پروژه می توانند سریع تر تکمیل شوند.

رویت همچنین در هنگام تهیه پیشنهاد پروژه به مشتریان مفید است. از آنجا که مدل ایجاد شده توسط رویت شامل مشخصات فنی و قیمت گذاری اجزا است، می تواند به طور خودکار یک جدول هزینه نیز ایجاد کند. محدودیت اصلی رویت این است که مدل ساختمان از یک سری قوانین پیروی می کند و برای نمای دو بعدی و نقشه ها نیز اعمال می شود. هنگام کار با خطوط، اتوکد انعطاف پذیری بیشتری برای تغییر نماها دارد

رویت چه زمانی توصیه می شود؟

از آنجا که رویت ابزاری برای مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) است، هنگام برنامه ریزی، طراحی، ساخت و بهره برداری از ساختمان های جدید برنامه ای مفید است. از آنجا که اتوکد تقریباً 20 سال از رویت پیرتر است، محبوبیت بیشتری نیز دارد و بسیاری از شرکت های مهندسی از آن به عنوان ابزار پیش فرض نقشه کشی استفاده می کنند.

با این حال، صنعت ساخت و ساز تجاری به سرعت در حال پیشرفت است و مدل سازی اطلاعات ساختمان به عنوان یک تکنولوژی نوین در حال توسعه است. اتوکد به دلیل قابلیت کاربردی بودن و سازگاری با پرونده های قدیمی DWG ، به عنوان یکی از عناصر اصلی جعبه ابزار مهندسی باقی خواهد ماند.

شرکت های مهندسی تمایل دارند حجم زیادی از پرونده های پروژه را جمع کنند و تبدیل همه آن ها به رویت می تواند به زمان زیادی نیاز داشته باشد. در حالت ایده آل، رویت باید به جای یک جایگزین کامل برای اتوکد، به عنوان یک ابزار طراحی جدید پذیرفته شود نه اینکه شرکت ها و مهندسان بخواهند رویت را جایگزین اتوکد کنند!

تفاوت رویت و اتوکد

در زیر مقایسه دقیق تری بین رویت و اتوکد انجام می دهیم:

قابلیت استفاده و انعطاف پذیری

استفاده از اتوکد در مقایسه با رویت آسان تر و قابل انعطاف است زیرا شما برای نقشه کشی از خط استفاده می‌کنید. بنابراین تولید نقشه به هر شکل و بدون هیچ قانون و محدودیتی آسان است. در اتوکد شما هر بار روی یک نقشه کار می کنید، پس انعطاف پذیری بیشتری دارید. از سویی دیگر آزادی عمل بیشتر ممکن است خطا ها را افزایش دهید.

از طرف دیگر رویت دارای برخی قوانین خاص برای تهیه و طراحی است زیرا همه سطوح پروژه به هم پیوسته هستند و شما باید همزمان روی همه نقشه ها فکر کرده و کار کنید. رویت روی فضای سه بعدی کار می‌کند که یکی از ویژگی های مهم این نرم افزار است. احتمال خطا در طراحی و جزئیات کار در رویت بسیار کم است و می‌توان به راحتی رشد پروژه را مرحله به مرحله مشاهده کرد.

شبکه و یکپارچه سازی

در اتوکد یک نفر روی یک نقشه کار می کند که در نتیجه باعث می شود صدها نقشه جداگانه برای یک پروژه ذخیره شود اما مدیریت آنها برای کار در آینده بسیار دشوار خواهد بود و در روند کار ایجاد تأخیر می‌کند.

در حالی که در رویت ما با یک منبع طراحی واحد برای کل پروژه طرف هستیم، می توانیم صدها نقشه را در یک فایل رویت به صورت سازمان یافته و خودکار ایجاد کرد که باعث صرفه جویی در وقت می شود. در رویت یک فایل طراحی شده برای چندین معمار به اشتراک گذاشته می‌شود تا به روشی یکپارچه همۀ افراد به اطلاعات پروژه دسترسی داشته باشد.

تجزیه و تحلیل داده ها و مدیریت پروژه

در اتوکد هیچ ویژگی مشخصی برای مدیریت پروژه با پارامترهای مختلف مانند مقدار متریال، محاسبه نیازهای مصالح و غیره وجود ندارد، همۀ اینها باید به صورت دستی انجام شوند که احتمال خطا و محاسبات اشتباه را افزایش می دهد و باعث ایجاد اشتباه در پروژه ها می شود.

در رویت یک ویژگی مشخص و مناسب برای به دست آوردن جزئیات برای پروژه و محاسبه آنها وجود دارد. اگر مدل سازی در سطح خوبی باشد، فقط پنج دقیقه کار نیاز است تا تمام محاسبات مربوط به پروژه به دست آیند. مثلاً مقادیر فولاد، گچ، آجر کاری و غیره در رویت به طور خودکار محاسبه می شوند.

ارتقا File پرونده

در اتوکد هر زمان که بخواهید هر فایلی را در نسخه پایین تر اتوکد ذخیره کنید و می توانید هر یک از پرونده ها را در نسخه بالا به دلیل نیاز خود در مدت زمان یک یا دو دقیقه به روز کنید. بنابراین باز کردن فایلی در هر نسخه از اتوکد امکان پذیر است وبه راحتی انجام می شود.

در رویت ما برای همین موضوع مشکل داریم! اگر یک بار فایل را در نسخه جدیدتر به روز کنید، نمی توان آن را در نسخه پایین تر رویت ذخیره کرد و در مقایسه با اتوکد ممکن است مدت زیادی طول بکشد. بنابراین، افراد نمی توانند روی یک پروژه مشابه با نسخه های مختلف رویت کار کنید.

رابط کاربر

رابط اتوکد ساده است و همۀ ابزارها فقط در نوار بالا تنظیم می شوند زیرا طراح تنها روی در فضای دو بعدی کار می کند. در حالی که در رویت ابزارهایی در دو طرف صفحه یکی در بالا و دو تا هم در کناری وجود دارد که به دلیل راحتی می توان آنها را خاموش و روشن کرد اما هر سه ابزار لازم است که به طور همزمان روی کل پروژه کار کنند تا در مدل 3 سه بعدی پروژه اثر بگذارند.

نتیجه گیری

اتوکد و رویت هر دو ابزارهای مهندسی قدرتمندی هستند که معمولاً به عنوان محصولات رقیب در نظر گرفته می شوند. اما در عین حال برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، اتوکد نرم افزار اصلی برای طراحی دو بعدی نقشه ها و رویت برنامه اصلی برای مدل سازی اطلاعات ساختمان است. می توانید در دوره آموزش اتوکد دو بعدی و همچنین دوره آموزش رویت خانه عمران جهت کسب مهارت و به دست آوردن فرصت ها شغلی مناسب بهره ببرید.

خانه عمران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
4319

خبرنامه خانه عمران

دریافت (رایگان) پیشنهادات ویژه، آگهی‌های استخدام و اخبار مهم صنعت ساختمان

کد تخفیف شما 

قابل استفاده برای تمامی دوره‌ها

تا دیر نشده از تخفیف استفاده کن

DZZPRQ6X