وزارت صمت در مقابل مجلس کوتاه نیامد

دسته بندی :اخبار صنعت ساختمان 8 خرداد 1400 92

از ابتدای سال گذشته تا به امروز بهای بسیاری از کالاها در کشور رشدی قابل ملاحظه‌ای داشته و بهای هر کیلوگرم میلگرد فولادی معامله شده نسبت به سال گذشته رشدی ۱۵۲ درصدی داشته است.

وزارت صمت

به گزارش دنیای اقتصاد این رشد قیمتی قابل ملاحظه باعث شده تا برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجدد به فکر شناسایی عوامل گرانی در بازار افتاده و درصدد برآیند تا با اعمال فشار بر وزیر صمت، مجدد این بازار را کنترل کنند. اما رزم حسینی وزیر صمت که برای پاسخ به سوال‌های نمایندگان در اینباره در مجلس حاضر شده بود، در پاسخ به علت گرانی فولاد به جای تلاش برای کنترل دستوری قیمت، در صحن علنی مجلس گفت: بخشی از دلیل افزایش نرخ فولاد به قیمت جهانی آن و بخشی نیز به قیمت‌گذاری در دوره‌های قبل بازمی‌گردد. تنها امکان وزارت صمت برای کنترل بازارها نظارت بر رعایت عرضه‌ها است که خوشبختانه ظرف ماه‌های گذشته ثبات نسبی در این زمینه به وجود آمده و تولیدکنندگان کف عرضه‌ تعیین شده را رعایت می‌کنند.

ظاهرا برخلاف وزرای قبلی، این مرتبه وزیر صمت قولی برای کنترل قیمت‌ها نداد. این موضوع اتفاقی خوش ‌یمن برای تولیدکنندگان و حتی مصرف‌کنندگان زنجیره فولاد کشور است، چرا که هرگونه سیاست تنظیم‌گری در بازار که بر تثبیت قیمت‌ها تاکید دارد به تضعیف بخش تولید منجر می‌شود و در نهایت نیز محصول ارزان به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد و تنها زمینه برای ایجاد رانت برای عده‌ای خاص را فراهم می‌کند.

خانه عمران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
4319

خبرنامه خانه عمران

دریافت (رایگان) پیشنهادات ویژه، آگهی‌های استخدام و اخبار مهم صنعت ساختمان

کد تخفیف شما 

قابل استفاده برای تمامی دوره‌ها

تا دیر نشده از تخفیف استفاده کن

DZZPRQ6X