نرم افزار رویت (Revit) چیست ؟

دسته بندی :مقالات, نرم افزارها 17 اسفند 1399 812

نرم افزار رویت (Autodesk Revit)  یک سیستم چند منظوره مدل سازی اطلاعات کسب و کار (BIM) است که از چندین ابزار برای مهندسی سازه و طراحی معماری تشکیل شده است. از طریق این نرم افزار، ایده ها می توانند به طور مؤثر بیان شده و با همكاران و صاحبان پروژه به اشتراک گذاشته شوند، زیرا مجهز به ابزارهای مناسب برای ساخت تصاویر سه بعدی قوی است.

همچنین رویت می تواند داده های محاسباتی را با استفاده از پسوندهای بسیار پُرکاربرد مانند DGN ، DWG  وIFC  ایجاد کند. از آنجایی که نرم افزار رویت از قابلیت تعامل پذیری خوبی برخوردار است، اعضا هنوز هم می توانند همکاری مؤثری با یکدیگر داشته باشند. برای شناخت بیشتر این برنامه با مقاله دیگری از خانه عمران همراه باشید.

نرم افزار رویت چیست ؟

رویت یک پایگاه داده است که می تواند در میان چندین کاربر به اشتراک گذاشته شود. برنامه ها، بخش ها، جداول و سایر موارد، همه با هم مرتبط هستند و اگر کاربری در یک نما تغییری ایجاد کند، سایر نماها به طور خودکار به روز می شوند. بنابراین، نقشه ها و برنامه های رویت همیشه از نظر اشیاء ساختمانی نشان داده شده می شود و در نقشه ها کاملاً هماهنگ هستند.

ساختمان با استفاده از ابزارهای سه بعدی برای ایجاد دیوارها، کف ها، سقف ها، سازه، پنجره ها، درها و سایر اشیاء در صورت لزوم ترسیم می شود. به طور كلی، اگر یک مؤلفه از طرح در بیش از یک نما دیده شود، با استفاده از یک شی سه بعدی ایجاد می شود. کاربران می توانند اشیاء 3 بعدی و 2 بعدی خود را برای اهداف مدل سازی و پیش نویس ایجاد کنند.

نماهای مقیاس کوچک از اجزای ساختمان ممکن است با استفاده از ترکیبی از اشیاء پیش نویس 3 بعدی و 2 بعدی یا با وارد کردن کارهای پیش نویس در یک سیستم عامل CAD دیگر از طریقDWG ،DXF ،DGN ، SAT  یا SKP ایجاد شوند.

هنگامی که یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته می شود، یک فایل مرکزی ایجاد می شود که نسخۀ اصلی پایگاه داده پروژه را در یک سرور پرونده در LAN دفتر ذخیره می کند. هر کاربر روی یک کپی از فایل مرکزی (معروف به پرونده محلی)، ذخیره شده در ایستگاه کاری، کار می کند.

سپس کاربران آن ها را در پرونده مرکزی ذخیره می کنند تا فایل مرکزی را با تغییرات خود به روز کنند و تغییرات را از کاربران دیگر دریافت کنند. رویت هر زمان که کاربر شروع به کار می کند، فایل مرکزی را بررسی کرده تا ببیند آیا کاربر دیگری شی را ویرایش می کند یا خیر! این رویه از ایجاد تغییر یکسان به طور همزمان توسط دو نفر جلوگیری کرده و مانع از درگیری می شود.

چندین حوزه که روی یک پروژه با هم کار می کنند، پایگاه داده پروژه خود را ایجاد می کنند. نرم افزار رویت می تواند بررسی تداخل را انجام دهد که تشخیص می دهد اجزای مختلف ساختمان فضای فیزیکی یکسانی را اشغال کرده اند یا خیر.

رویت از فایل های RVT برای ذخیره مدل های BIM استفاده می کند. اشیاء پارامتری، چه اشیاء سه بعدی ساختمان (مانند پنجره ها یا درها) و چه اشیاء پیش نویس 2 بعدی، خانواده نامیده می شوند و در پرونده های RFA ذخیره می شوند و در صورت لزوم به پایگاه داده RVT وارد می شوند. خانواده ها به مهارت برنامه نویسی احتیاجی ندارند و منابع زیادی از کتابخانه های RFA که از قبل تهیه شده اند، در داخل برنامه وجود دارند.

امتیازدهی به نرم افزار رویت (از صفر تا 10)

 • ویژگی ها: 9.6 امتیاز
 • سهولت استفاده: 9.7 امتیاز
 • پشتیبانی مشتری: 9.4 امتیاز
 • ارزش خرید برنامه: 9.3 امتیاز

امتیاز کلی: 9.5 امتیاز

ویژگی های نرم افزار رویت

ویژگی های اصلی رویت عبارتند از:

 • دارا بودن پارامترهای جهانی
 • ایجاد صحنه های پرسپکتیو در رویت
 • مهندسی و ساخت MEP
 • مهندسی سازه و ساخت
 • طراحی سریع، دقیق و بدون تکرار
 • رابطه کاربری آسان و پویا
 • مدل سازی پارامتریک
 • طراحی معماری
 • اشتراک گذاری آسان فایل ها
 • افزونه های کاربردی بسیار
 • ایجاد تصاویر واقعی با استفاده از رندر

مزایای نرم افزار رویت

در زیر برخی از فواید Revit آورده شده اند:

1- مناسب برای BIM

حتی اگر رویت یک نرم افزار مقرون به صرفه برای BIM باشد اما دارای عملکرد ناامید کننده ای نیست! به این دلیل که رویت راه حل قدرتمندی است که به متخصصان در ساخت سازه های جذاب، کاربردی و مقاوم کمک می کند. این نرم افزار مجموعه ای از ابزارها است که به طور خاص برای کاربران در زمینه ساخت و ساز مانند معماران و مهندسان عمران تهیه شده است.

2- تأثیرگذاری در امر ارائه کار

بیان و به اشتراک گذاری ایده ها با مشتریان و همکاران در صورتی مؤثرتر است که کاربران به جای تصاویر دو بعدی، نمایش جذاب تری به آن ها نشان داده شود. رویت از طریق ویژگی مدل سازی سه بعدی، تجربه کاربر را به تجسم چشمگیرتری تبدیل می کند تا آنچه از طرح دیده می شود در بهترین حالت ممکن باشد.

3- اتصال به نرم افزارهای دیگر

نه تنها معماران بلکه مهندسان و تیم های ساختمانی نیز می توانند از نرم افزار رویت در ایجاد مدل های دقیق استفاده کنند. همچنین می توان با سایر سیستم عامل های سازگار Autodesk متصل شد تا در روند ارائه اطلاعات بتوان به شیوه های دقیق تر رسید.

4- ارائه مستندات مفید

رویت همراه با توانایی خود برای کمک به کاربران در ایجاد طراحی های جذاب، ابزاری مفید برای تولید اسناد برای مدل های تولید شده است. با استفاده از این ویژگی، کلیه اطلاعات مورد نیاز برای ساخت مشخصات پروژه ها به راحتی شناسایی و با مشتریان، همکاران و کاربران به اشتراک گذاشته می شود.

5- همکاری پیشرفته

رویت از انواع پرونده هایی که بیشتر در زمینه هایی مانندDGN ، IFC  و DWG استفاده می شوند، پشتیبانی می کند. این بدان معنا است که پرونده های تولید شده توسط سیستم عامل های دیگر به احتمال زیاد با رویت نیز قابل استفاده خواهند بود. این می تواند به هماهنگی یکپارچه کار توسط همکارانی منجر شود که از سیستم عامل های مختلف استفاده می کنند. رویت مشکلات تولید شده توسط تبدیل پرونده ها به قالب های سازگار را برطرف می کند.

این نرم افزار همچنین از چندین مشارکت کننده در یک پروژه واحد پشتیبانی می کند، عملکردی که به همه طرف های درگیر امکان دسترسی به پرونده های مورد نیاز برای تمام مراحل کار را می دهد. به همین دلیل، احتمال هماهنگی نرم تر بین افراد بیشتر می شود.

معایب نرم افزار رویت

جوانب منفی برنامه Revit به شرح زیر هستند:

1- ویرایش پیچیده

در حالی که نرم افزار رویت ابزاری بسیار مفید برای مهندسان و معماران است، استفاده از آن برای اهداف طراحی داخلی بسیار پیچیده تر است زیرا مشاهده و ویرایش طرح ها از منظر داخلی دشوار است. در حالی که این نرم افزار طراحان را قادر می سازد تا تغییرات را به صورت خودکار انجام دهند، برخی از افراد ترجیح می دهند که بسته های نرم افزاری طراحی آن ها انعطاف بیشتری داشته باشد.

2- تمرکز بر طراحی سازه ای

در حالی که یکی از جذاب ترین مزایای نرم افزار رویت تمرکز آن بر دقت است، اما این می تواند سایر ویژگی های نرم افزار را تحت تأثیر قرار دهد. سایر بسته های نرم افزاری طراحی می توانند مدل های دقیق تری را ایجاد کنند، زیرا ابزارهای بیشتری مانند مش و دستورات را ارائه می دهند که رویت در اختیار آن ها قرار نمی دهد. هدف اصلی این نرم افزار ارائه اطلاعات مفید در مورد یک پروژه ساختمانی و ایجاد نمونه اولیه دقیق است.

نرم افزار رویت revit

کلام آخر

از زمان ورود نرم افزار رویت، این برنامه از محبوبیت روزافزونی برخوردار شده است اما هنوز به اندازه سایر ابزارهای طراحی دیجیتال و CAD مورد استفاده قرار نمی گیرد. اما با گذشت زمان و با تغییر رویکرد شرکت ها، تمایل به سمت مدل سازی اطلاعات ساختمان با استفاده از رویت، آینده بهتری را برای این برنامه نوید می دهد. به همین دلیل، خانه عمران با طرح یک دوره آموزش برنامه رویت درصدد آن است که بتواند به افراد و شرکت ها در پیبرد اهداف مدل سازی اطلاعات ساختمان کمک کند.

خانه عمران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
4319

خبرنامه خانه عمران

دریافت (رایگان) پیشنهادات ویژه، آگهی‌های استخدام و اخبار مهم صنعت ساختمان

کد تخفیف شما 

قابل استفاده برای تمامی دوره‌ها

تا دیر نشده از تخفیف استفاده کن

DZZPRQ6X