مباحث مطرح در کلاس‌های خانه عمران پر و پیمان بود

دسته بندی :اخبار خانه عمران, اخبار حرفه 27 اسفند 1399 532

گفت و گو با «مانی زاهد انارکی» پذیرفته شده در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری

مباحث مطرح در کلاس‌های خانه عمران پُر و پیمان بود

  • زمینه اصلی فعالیت شما چیست و چند سال است که در حوزه عمران و ساختمان مشغول به فعالیت هستید؟

سال 81 پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه بعد از پنج ماه، جذب شرکت کربنان سدیم سمنان شدم که در پروژه تولید آسفالت طوس به عنوان سرپرست اجرایی به مدت سه سال و نیم مسوول اجرایی فعالیت کردم. سپس برای ادامه تحصیل به دانشگاهE.M.U در قبرس رفتم و در آنجا در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کردم و همزمان دستیار آموزش بودم.

پس از بازگشت به ایران در پارک فناوری در رودهن به عنوان سرپرست کارگاه وزان بودم. پس از گذشت هفت ماه با برخی دوستانم شرکت پیمانکاری تأسیس کردم و از سال 1387 تا امروز در شرکت خودم به عنوان پیمانکار ابنیه صنعتی مشغول به فعالیت هستم.

  • چه عاملی باعث شد تا به شرکت در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری علاقه مند شوید؟

من به واسطه شغلم مخاطب نشریه 4311 بودم. یک سری از مواد قراردادی را به همین واسطه می‌خواندم اما همیشه به دنبال این بودم که این مباحث را به طور حرفه‌ای‌تر به کار بگیرم. به نظرم در کار پیمانکاری یکی از مهم‌ترین کارها داشتن اطلاعات حقوقی است.

  • برای قبولی در این آزمون چطور تصمیم گرفتید که به سراغ کلاس‌های آموزشی بروید؟

نزدیک پانزده سال است از دانشگاه و مباحث علمی دور بودم و برای شرکت در آزمون اطلاعاتم باید به روز رسانی می‌شد. البته مباحث علمی و دانشگاهی هم دوره مفیدی دارد و مسائلی مثل آیین نامه‌ها دچار تغییر می‌شوند. من پس از تصمیم برای شرکت در این آزمون می‌خواستم شخصاً مطالعه در این حوزه را آغاز کنم اما دیدم هم حجم مطالب زیاد است و هم اینکه نیاز به راهنمایی دارم که مثلاً از کجا شروع به مطالعه کنم، چه مباحثی را بخوانم و چه مباحثی را نخوانم و… ممکن است در شرایطی که فرد زمان آزاد دارد، این شیوه از مطالعه راهگشا باشد اما در زمان محدود، اگر راهنمای مناسبی وجود نداشته باشد، در مدیریت زمان دچار مشکل خواهیم شد و به همین دلیل نیاز بود تا در قالب یک دوره، برای شرکت در این آزمون آمادگی لازم را کسب کنم.

  • چطور با خانه عمران آشنا شدید و این مجموعه را انتخاب کردید؟

من خانه عمران را نمی‌شناختم اما پس از بیماری کرونا یک روز در خانه بودم که پیامکی درباره کلاس‌های آموزشی دوره کارشناسی رسمی از سوی یک موسسه برایم آمد. ابتدا با کلاس‌های آن مجموعه تماس گرفتم اما در نهایت تصمیم گرفتم در بهترین کلاس ثبت نام کنم. به چند جا زنگ زدم و شرایط را پرسیدم. یکی از دوستانم گفت قدیمی‌ترین و معتبرترین این موسسه آموزشی در این حوزه خانه عمران است. زمانی که با موسسه تماس گرفتم متوجه شدم هم تعداد ساعت بیشتری تدریس می‌شود و هم مباحث ارائه شده بیشتر است. برخی کلاس‌ها را که تماس می‌گرفتم می‌گفتند فرض ما این است که شما یک مبحث خاص را بلد هستید یا یک بخش مهم مثل مثل تحلیل سازه با خودتان است. اما پوشش موضوعی کلاس‌های خانه عمران و مباحث آن بیشتر بود.

  • چقدر آموزش‌هایی که در این دوره کسب کردید، دانش تازه‌ای به شما اضافه کرد؟ آیا آنچه در این دوره آموختید، علاوه بر امکان شرکت در آزمون کارشناسان رسمی کارآیی دیگری برای شما داشت؟

من در ابتدا صرفاً برای شرکت در آموزن کارشناسی رسمی به این کلاس‌ها آمدم. در مقطعی متوجه شدم در این آزمون حفظ کردن اعداد و ارقام ضروری تراست. در قسمت حقوقی، مباحثی بود که با آن آشنا نبودم. درخصوص مباحث آیین نامه‌ای مطالب به گونه‌ای است که اگر آن‌ها را رها کنید فراموش می‌شوند.

  • در این دوره ناظران کیفی در کنار اساتید حضور داشتند. آیا تجربه‌ای از ارتباط با آن‌ها داشتید و حضور آن‌ها توانست به بهبود امر آموزش کمک کند؟

حضور این افراد خیلی خوب بود. آقایان امینی و ممقانی کمک‌های زیادی به بهبود امر آموزش در این دوره کردند و با سؤال‌های مختلف من کنار آمدند و خیلی صبورانه هرکاری می‌خواستم انجام دادند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مطالب آموزشی را دریافت کنم.

  • چه پیشنهادی برای بهبود مباحث و عملکرد این دوره‌ها دارید؟

من تجربه‌ای کوچک داشتم و اگر کمبودی باشد قطعاً دست اندرکاران بیش از من واقف هستند. من از این دوره راضی بودم البته نمی‌گویم صد درصد رضایت دارم. بهرحال هر دوره‌ای کم و کاستی‌هایی دارد اما این کلاس‌ها اینطور نبود که فقط پولی بگیرند و کلاسی برگزار شود و بعد بگویند تعهدمان را انجام داده‌ایم و تمام شود. هرجا حس می‌کردند کم و کاستی وجود دارد و دانشجو به آن کیفیت مورد نظر نمی‌رسد سعی می‌کردند با تجدید دوره یا ارائه فیلم‌های آموزشی، کمبودها را جبران کنند که این کار خیلی ارزش داشت و در حال حاضر این مسئله متاسفانه در برخی حوزه‌های آموزشی کمرنگ شده و بعضاً مؤسسات فقط به دنبال این هستند که کاری را از سر باز کنند و مثلاً بگویند 100 ساعت تعهد آموزشی خود را انجام داده‌اند و اگر دانشجو متوجه مباحث نشده، مشکل از خودش است و به آن موسسه ارتباطی ندارد.

  • اگر امکان دارد درباره این مسئله و تجربه‌ای که از مواجهه با خانه عمران در این حوزه داشتید بیشتر صحبت کنید.

مثلاً قرار ما 105 ساعت دوره آموزشی بود اما حداقل 5 تا 10 ساعت بیشتر از سوی خانه عمران خدمات آموزشی به ما ارائه شد. در بخشی دیگر برخی اساتید آنطور که ما انتظار داشتیم پیش نرفتند و زمانی که ما این مطلب را با ناظران مطرح کردیم، همان کلاس را با استاد دیگری تشکیل شد و در مورد یکی از کلاس‌ها که امکان تشکیل مجدد نبود، فیلم‌ها و جزوه‌های استاد دیگری در اختیار دانشجویان گذاشته شد تا هرکس که چیزهایی را از این کلاس دستگیرش نشد، از استاد دیگر به دست بیاورد.

  • آیا مباحثی که آموزش داده شد انطباقی با آنچه در آزمون آمد داشت؟

بیان این مطلب سخت است. من اولین بار بود که این آزمون را می‌دادم و تجربه قبلی نداشتم

من از این دوره خیلی راضی بودم نمی‌دانم طبیعت این آزمون است یا امسال اینطور بود که بخشی از مباحثی که خواندیم با آنچه در آزمون آمد متفاوت بود. یعنی برخی سؤال‌ها خارج از منابع مطالعه شده بود. من فکر می‌کردم آمادگی زیادی برای آزمون دارم اما از دیدن سؤال‌ها جا خوردم. ظاهراً این مشکل برای همه بود و نسبت به تست‌های دوره‌های قبل این آزمون متفاوت‌تر بود. شاید طبیعت این آزمون است که هر دوره یک جور سؤال مطرح می‌شود.

خانه عمران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
4319

خبرنامه خانه عمران

دریافت (رایگان) پیشنهادات ویژه، آگهی‌های استخدام و اخبار مهم صنعت ساختمان

کد تخفیف شما 

قابل استفاده برای تمامی دوره‌ها

تا دیر نشده از تخفیف استفاده کن

DZZPRQ6X