تری دی مکس (3ds Max) چیست؟

دسته بندی :مقالات, نرم افزارها 24 اسفند 1399 566

تری دی مکس (Autodesk 3ds Max) یک برنامه گرافیکی رایانه ای برای ایجاد مدل های سه بعدی، انیمیشن و تصاویر دیجیتالی است. این نرم افزار یکی از محبوب ترین برنامه ها در صنعت گرافیک کامپیوتری است که در دنیای طراحی به عنوان یک قهرمان سنگین وزن شناخته می شود!

تری دی مکس نرم افزار معروف شرکت اتودسک است که به دلیل قابلیت های مفید و کاربردی، به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. به ویژه در ایران که داشتن مهارت در برنامه تری دی مکس یم تواند به معنای جذب سریع در بازار کار باشد. به هر رویف برای شناخت بیشتر این برنامه با خانه عمران همراه باشید.

تری دی مکس

تاریخچه تری دی مکس (3ds max)

تری دی مکس در اوایل دهه نود متولد شد. در سال 1990 شرکت اتودسک برنامه 3D Studio را نسخه ام اس داس مایکروسافت ارائه داد. سپس در سال 1996 اولین ورژن از برنامه  طراحی سه بعدی با نام جدید 3D Studio MAX را برای سیستم عامل ویندوز وارد بازار شد. و پس از چند سال، برندسازی و انتشار نسخه های مختلف، تری دی مکس به آنچه در حال حاضر است تبدیل شد، یعنی یک نرم افزار طراحی حرفه ایِ سه بعدی!

مجموعه ورژن های تری دی مکس در بسیاری از پروژه های مختلف اعم از معماری، عمران و انیمیشن سازی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، جلوه های بصری خیره کننده بازی های کامپیوتری مانند Call of Duty و فیلم هایی مانند Avatar و Mad Max،  Fury Road نیز با نرم افزار تری دی مکس ساخته شده اند.

تری دی مکس چیست؟

تری دی مکس یک نرم افزار طراحی گرافیک و انیمیشن سازی 3 بعدی و بخشی از مجموعه نرم افزارهای اتودسک برای مهندسی و معماری است. همچنین در ساخت بازی، انیمیشن، فیلم و نمونه سازی محصولات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این برنامه متناسب با نیازهای مشاغل کوچک و سازمانی طراحی شده است و از ویندوز و مک پشتیبانی می کند. این برنامه قادر به ارائه جزئیات با کیفیت بالا، واقعیت بخشیدن به اشیای مجازی مانند شخصیت ها، صحنه ها و زیرساخت ها است. تری دی مکس به شما این امکان را می دهد تا انواع مایعات، گازها و جامدات را شبیه سازی کنید. این ها شامل گدازه، روغن، آب، سنگ، خاک، سیمان، چوب، ابر، بخار، دود، آتش و سایر موارد هستند.

همچنین می توانید جلوه های دوربین را پیکربندی کنید و عمق بیشتری به کار خود بیفزایید. با استفاده از ارجاع هندسی، ماژول انیمیشن به شما این امکان را می دهد تا اشیاء را در جهات مختلفی حرکت دهید و از مش و تغییرات سطح استفاده کنید. ویژگی کلیدی دیگر، کتابخانه غنی این نرم افزار مربوط محتوای 3 بعدی است. شما به طیف گسترده ای از مدل سازی، جلوه ها و تکسچرهای الگو دسترسی پیدا می کنید، بنابراین سرعت کار خود را افزایش می دهید.

امتیازدهی به نرم افزار تری دی مکس

    • ویژگی ها: 9.1
    • سهولت استفاده: 9
    • پشتیبانی مشتری: 8.8
    • ارزش پرداخت هزینه: 8.8

    نمره کل: 8.9

مزایای تری دی مکس

از جمله فواید 3ds Max می توان به مجموعه ویژگی های قوی، قابلیت استفاده عمومی و انعطاف پذیری آن اشاره کرد. در زیر جزئیات بیشتری از مزایای آن آورده شده است:

کیفیت بالای خروجی

این نرم افزار دارای جعبه ابزار قوی برای تولید انیمیشن است که به شما این امکان را می دهد تا بافت، سطح و شکل، جزئیات داده و اجسام را در جهات مختلف حرکت دهید. انعطاف پذیری شما برای ایجاد اشیاء و حرکت، شرایطی را فراهم می آورد تا تصاویر واقعی مانند روان شدن مایعات، گازهای متحرک و جامدات ساکن را شبیه سازی کنید. تیم های خلاق می توانند ایده های خود را با دقت و تأثیر بیشتری اجرا کنند، به عنوان مثال، با ایجاد تصاویر پزشکی گرافیکی، انیمیشن های واقع گرایانه یا توضیحات دقیق پزشکی قانونی را ارائه دهند.

ابزار بسیار حرفه ای

اگرچه تری دی مکس برای افراد مبتدی تا پیشرفته یا علاقه مندان به طراحی سه بعدی ساخته شده است، اما قدرت واقعی آن در مجموعه ویژگی های حرفه ای آن نهفته است. ابزارهایی مانند کنترلرهای انیمیشن چندگانه، تنظیمات انیمیشن رویه ای، اتصال اشیا برای سلسله مراتب و زنجیره ها و ابزارهای ارائه عمیق، کلید ایجاد نمایش ها یا فیلم های تلویزیونی با کیفیت پخش، بازی های با کیفیت بالا، ارائه های دقیق و طرح های دقیق از جمله موارد دیگر هستند. متخصصانی مانند سازندگان بازی، مهندس، معمار و انیماتور این بستر را پیدا می کنند که می تواند با مشخصات پروژه آن ها مطابقت داشته باشد.

ویژگی های انعطاف پذیر و بصری

با وجود پیچیدگی ابزار برای ارائه عمق بسیار دقیق در اشیاء، این نرم افزار دارای ویژگی هایی است که روند کار را ساده می کند. یک ویژگی گردش کار به طراحان این امکان را می دهد تا صحنه ها را با استفاده از فنآوری رندر پیشرفته به سرعت تبدیل کنند. چنین ابزاری به کاربران اجازه می دهد تا چراغ ها، مواد و سایر عناصر را از یک ترجمه به صورت گروهی یا جداگانه به یک ترجمه دیگری تبدیل کنند. ویرایشگر متریال تری دی مکس، همچنین تغییر شکل بافت، نور و سایر جلوه ها بر روی سطوح و اشکال را آسان می کند.

چه کسانی از نرم افزار تری دی مکس استفاده می کنند؟

تری دی مکس واقعاً بیشتر مورد توجه طراحان معماری و سازندگان بازی است. این نرم افزار تمام موارد لازم برای کارهای حرفه ای را دارد. بنابراین اغلب توسط انیماتورهای حرفه ای که روی فیلم هایی با بودجه بزرگ، فیلم های مستقل یا حتی مکان های تجاری کوچک تر که به برخی حرکت های سه بعدی نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از اسکلت ها، محدودیت های استخوانی و حرکت شناسی، هنرمندان می توانند شخصیت ها را با استفاده از یک فرآیند ساده به شکلی متحرک شبیه سازی کنند. انیمیشن در تری دی مکس حول محور خصوصیات قاب بندی استخوان است و ایجاد حرکت پیچیده را آسان می کند.

تری دی مکس اغلب در صنعت خلاقیت با مایا مقایسه می شود. در حالی که مایا به طور کلی در اکثر مناطق قدرتمندتر عمل می کند، اما استفاده از تری دی مکس راحت تر است. این امر خصوصاً در بخش مدل سازی بیشتر صدق می کند. هنگامی که نوبت به مدل سازی می رسد، تری دی مکس به دلیل مجموعه ابزار کاملی که دارد باعث می شود تقریباً هر کسی بتواتند با کمی تمرین آن را یاد بگیرد.

از آنجا که یادگیری این نرم افزار نسبت به سایر بسته های گرافیکی سه بعدی آسان تر است، معمولاً برای آموزش هنر سه بعدی به مبتدیان استفاده می شود. بسیاری از کلاس های متوسطه و پیشرفته، از این نرم افزار در دوره های سه بعدی گرافیک و انیمیشن خود استفاده می کنند. مانند خانه عمران که با طرح دوره آموزش 3ds Max توانسته در زمینه یادگیری این برنامه، به بخش اعظمی از علاقه مندان کمک شایانی کند.

اگر به دنبال غرق شدن در دنیای پیچیده و مهیج هنر سه بعدی و جلوه های ویژه هستید، تری دی مکس یک برنامه عالی برای شروع یادگیری است. اگر مهندس عمران یا معماری هستید، یا در رشته طراحی صنعتی و انیمیشن سازی فعالیت می کنید، تری دی مکس برنامه ای بسیار کاربردی است.

کلام آخر

3ds Max اغلب برای مدل سازی کاراکتر و انیمیشن و همچنین برای ارائه تصاویر واقعی از پروژه های ساختمانی و اشیاء دیگر استفاده می شود. وقتی صحبت از مدل سازی می شود، تری دی مکس از نظر سرعت و سادگی بی نظیر است. این نرم افزار می تواند چندین مرحله از خط تولید انیمیشن را فراهم کند. این برنامه به عنوان یکی از پرکاربردترین بسته های سه بعدی در جهان، بخشی جدایی ناپذیری از بسیاری از استودیوهای حرفه ای است و بخش قابل توجهی از خط تولید آن ها، مناسب برای بازی ها و فیلم ها است.

خانه عمران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
4319

خبرنامه خانه عمران

دریافت (رایگان) پیشنهادات ویژه، آگهی‌های استخدام و اخبار مهم صنعت ساختمان

کد تخفیف شما 

قابل استفاده برای تمامی دوره‌ها

تا دیر نشده از تخفیف استفاده کن

DZZPRQ6X