ایتبس چیست ؟

دسته بندی :مقالات, نرم افزارها 25 اسفند 1399 711

نرم افزار ایتبس (ETABS) را باید محبوب ترین برنامه طراحی و تحلیل انواع ساختمان در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر دانست. ایتبس بسته به انتخاب سازه ای که باید طراحی شود، طیف وسیعی از ابزارها را فراهم می کند که مهندسان عمران می توانند از آن ها استفاده کنند.

این برنامه با ایجاد و مدل سازی طرح های پیچیده، نمایشگرهای گرافیکی، تکنیک های جامع طراحی، قدرت تحلیل خطی و غیر خطی، ابزارها و گزارش های تجسمی را ارائه می دهد. برای شناخت بیشتر ایتبس با مقاله دیگری از خانه عمران همراه باشید.

نرم افزار ایتبس (Etabs) چیست؟

تجزیه و تحلیل سه بعدی ایتبس، نرم افزار توسعه یافته سیستم های ساختمانی، محصولی از شرکت CSI است. ایتبس یک نرم افزار مهندسی است که در طراحی و آنالیز سازه های فولادی و بتنی استفاده می شود.

این برنامه با یک سیستم یکپارچه متشکل از ابزار و الگوهای مدل سازی، نسخه های بارگذاری مبتنی بر کد، روش های آنالیز و تکنیک های بارگذاری کار می کند. این برنامه می تواند بزرگ ترین و پیچیده ترین مدل های ساختمان و پیکربندی های مربوطه به آنها را انجام دهد.

این نرم افزار در صنعت ساخت، طراحی و مدل سازی پیامدهای زیر را به همراه دارد:

 • ایتبس برنامه ای است که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد لرزه ای را آنالیز و ارزیابی می کند و ظرفیت تحمل بار سازه های ساختمان را بررسی می نماید.
 • با استفاده از این نرم افزار می توان مدل تحلیلی را با دقت زیادی مشاهده و دستکاری کرد. نقشه ها و نماهای ارتفاعی در هر خط شبکه به صورت خودکار تولید می شوند.
 • از نرم افزار ایتبس برای آنالیز دیوارهای برشی و فریم های لحظه ای آن استفاده می شود و به دلیل آنالیز استاتیک و دینامیکی ساختمان های چند طبقه و دیوارهای برشی بسیار تحسین شده است.
 • محبوب ترین ابزار طراحی است که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و باعث افزایش بهره وری مهندسان سازه می شود. همچنین از سرمایه گذاری وقت و هزینه های غیرضروری در برنامه های عمومی استفاده می کند.
 • تکنیک های ورودی، خروجی و حل عددی ایتبس به ویژه برای دستیابی به ویژگی های منحصر به فرد فیزیکی و عددی مرتبط با سازه های نوع ساختمان طراحی شده است. این برنامه می تواند تحلیل و طراحی، آماده سازی داده ها، تفسیر خروجی و اجرای کلی را تسریع کند.

مزایای نرم افزار ایتبس

برای نزدیک به 30 سال، نرم افزار ETABS در سراسر جهان به عنوان برنامه استاندارد صنعت ساختمان برای طراحی و تحلیل سازه ها شناخته می شود. همین تاریخ طولانی نشان از فواید بی شمار این برنامه به شرح زیر دارد:

 • یک نمای آکسونومتری سه بعدی از مدل، نمای طرح، نمای ارتفاع، نمای ارتفاع و نمای سفارشی تعریف شده توسط کاربر را نشان می دهد.
 • ورودی گرافیکی از سطح مقطع هر هندسه و هر ماده را نمایش می دهد.
 • می تواند هندسه یک مدل را به صفحه گسترده منتقل و از صفحه کپی و جایگذاری کند.
 • به راحتی می تواند هندسه مدل را به پرونده های dxf صادر کند.
 • همچنین، تعداد بی نهایتی سیستم شبکه در یک مدل وجود دارد. آن ها را می توان در هر جهت چرخاند یا از هر مبدا در مدل قرار داد.
 • ایتبس برای ارتقاء تجربه مدل سازی مهندسان، ابزارهای طراحی و پیش نویس داخلی را در اختیار شما قرار داده است. در واقع، بسیاری از میانبرها و کنترل های رایج صنعت نیز در این نرم افزار موجود هستند.
 • راه حل برخی از مشکلات پیچیده ای مانند تغییر شکل منطقه پانل، تنش های برشی دیافراگم و بارگذاری توالی ساخت اکنون از طریق نرم افزار ایتبس به راحتی در دسترس است.
 • مدل های عظیم حل کننده 64 بیتی SAP Fire با طراحی پیچیده در عرض چند ثانیه آنالیز می شوند و از تکنیک های مدل سازی غیر خطی مانند توالی ساخت استفاده می کنند.
 • گزارشات جامعی برای تمام نتایج و تجزیه و تحلیل های طراحی که می تواند بر اساس نیاز سفارشی شوند، در دسترس هستند. نقشه های ساختاری از طرح های قاب بندی، برنامه ها، جزئیات و مقطع ممکن است برای سازه های بتونی و فولادی ایجاد شود.
 • طراحی قاب های فولادی و بتنی با بهینه سازی خودکار همراه با بررسی ظرفیت برای اتصالات فولادی و صفحات پایه گنجانده شده است.

چرا یادگیری نرم افزار ایتبس برای دانشجویان مهندسی عمران الزامی است؟

صدور گواهینامه در نرم افزار ایتبس باعث بهبود رزومه و چشم انداز شغلی داوطلبان می شود. گواهینام،  دانش و کارایی داوطلب را در استفاده از برنامه اثبات می کند. داوطلبان می توانند به راحتی متقاضی شغل مربوطه برای طراحی ساختمان شوند و فرصت های شغلی صنعت طراحی و ساخت را به دست آورند. این نرم افزار برای مهندسان عمران و معماران تولید شده است، تا بتوانند مدل های طراحی بسیار کارآمد و مقرون به صرفه ای را تولید کنند.

نرم افزار ایتبس یک فن آوری پیشرفته است که با گذشت زمان دائماً در حال گسترش اساو این باعث افزایش مهارت ها و چشم اندازهای استخدام مهندسان و معماران می شود. شما می توانید دوره های مختلفی را به صورت آنلاین یا با حضور در یک دوره آموزشی شرکت کنید تا با ایتبس آشنا شوید و از این زمینه شروع کنید و از سطوح پیشرفته شروع به کسب تخصص نمایید.

ویژگی های برنامه ایتبس

مشخصات مهم نرم افزار ETABS به شرح زیر هستند:

مدل سازی سازه

با استفاده از ابزارهای ایتبس می توانید ساختاری را در نرم افزار طراحی کرد و بدین ترتیب ایده خوبی از تئوری و کاربرد آن به دست آورد. همچنین می توانمدلی را که ایجاد شده را بررسی کرد، مثلاً اتصالات باید به درستی متصل شوند، دیافراگم ها باید به درستی تعیین شوند و سایر هشدارها یا خطاها باید در این مرحله اصلاح شوند.

بارگذاری، تحلیل و طراحی

پس از تکمیل مدل سازی، نرم افزار ایتبس به طور خودکار شرایط بارگذاری مبتنی بر کد را برای نیروی جاذبه، لرزه زمین، باد و نیروهای حرارتی ایجاد و اختصاص می دهد. کاربران ممکن است تعداد نامحدودی از موارد بار و ترکیبات را مشخص کنند. سپس قابلیت های آنالیز روش های غیرخطی پیشرفته ای را برای توصیف پاسخ استاتیک ارائه می دهند.

آنالیز خطی استاتیک زلزله

روشی که برای تجزیه و تحلیل استاتیک خطی دنبال می شود، طبق استاندارد IS 1893 2016 است. در این ماژول، شما باید پارامترهای مختلف مرتبط با آنالیز خطی استاتیک زلزله مانند دوره زمانی، عامل منطقه و دامنه ضربه را تعریف کنید. هنگامی که از این مرحله عبور کردید، باید نتیجه ای را که بدست آورده اید را نیز تفسیر و تحلیل کنید و به یک نتیجه معنی داری برسید.

تحلیل دینامیکی خطی (تحلیل طیف پاسخ)

برای تجزیه و تحلیل پویا، همان استاندارد IS 1893  2016 دنبال می شود. در اینجا، شما باید مدت زمان طبیعی یا فرکانس ساختمان یا ساختار مورد نظر را با کمک میانگین های مد محاسبه کنید.

با استفاده از این مقادیر، با استفاده از منحنی شتاب طیف، اوج زمان پاسخ سازه را محاسبه می کنید. در پایان، شما باید نتایج را تجزیه و تحلیل کنید، خطاها و هشدارها را بررسی نمایید و یک نتیجه گیری را تنظیم کنید.

آنالیز خطی استاتیک خطی

یک سازه معمولاً اشکال مختلف نیروها و بارها را تحمل می کند، یکی از آن ها نیروی باد است. برخلاف زمین لرزه ها که وقایع نسبتاً کمیابی هستند، فعل و انفعال سازه که تحت تأثیر باد است، یک پدیده روزانه و همیشگی می باشد.

عامل اصلی که در طراحی سازه برای نیروی جانبی باد، متوسط ​​سرعت باد است. بر اساس این عدد و همچنین پارامترهای دیگر ساختمان مانند ارتفاع و مساحت، باید میدان نیروی باد را بر روی سازه محاسبه کنید. نحوه انجام این محاسبه با استفاده از نرم افزار ایتبس به راحتی قابل پیگیری است.

تجزیه و تحلیل P-Delta

تجزیه و تحلیل P-Delta نوعی آنالیز ثانویه است که اثر نرم کنندگی نیروهای فشاری و اثر سفت کننده بارهای کششی را به ویژه در جهت های جانبی (یعنی نیروهای جاذبه) ضبط می کند. اگر یک نیروی محوری مانندP ، بخشی از ساختار را با مقدار کمی جابجا کند، باید گشتاور کل، P ضرب در دلتا، برای تمام محاسبات تحلیل ساختاری در نظر گرفته شود.

خروجی و تطبیق پذیری

فرمت های خروجی و نمایش نیز کاربردی و بصری هستند. نمودارهای لحظه ای، برشی و محوری که در نماهای دو بعدی و سه بعدی با مجموعه داده های مربوطه ارائه می شوند، می توانند در گزارش های قابل تنظیم سازماندهی شوند.

ایتبس همچنین دارای قابلیت همکاری با محصولات نرم افزاری مرتبط مانند سیف (SAFE) است. همچنین، امکان وارد مدل های معماری از نرم افزارهای مختلف طراحی فنی یا صادرات به سیستم عامل ها و قالب های مختلف فایل را دارد.

در حالی که ایتبس از قابلیت های پیچیده و متنوعی برخوردار است و همۀ آئین نامه های جهان را در خود ندارد، ولی قابلیت تطبیق پذیری با مقررات و آئین نامه های رایج سازه های فولادی و بتنی ایران را دارد.

آموزش نرم افزار ایتبس

یادگیری برنامه های نرم افزاری برای رشته مهندسی عمران ضروری هستند زیرا کار محاسبت دستی را با استفاده از نرم افزار به دقیق ترین حالت ممکن طراحی می کنند. برخی از نرم افزاری تخصصی مانند ایتبس وجود دارند که باید به شکلی اصولی، قابل فهم و کاربردی آموزش داده شوند. ضرورت یادگیری عمیق به منظور داشتن یک جامعه مهندسی قوی برای ساخت سازه های اصولی امری واجب است.

از این رو، برای یادگیری اصولی و کاربردی بهترین نرم افزارهای مهندسی عمران، می توانید در دوره آموزش Etabs & Safe در خانه عمران شرکت کنید.

خانه عمران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
4319

خبرنامه خانه عمران

دریافت (رایگان) پیشنهادات ویژه، آگهی‌های استخدام و اخبار مهم صنعت ساختمان

کد تخفیف شما 

قابل استفاده برای تمامی دوره‌ها

تا دیر نشده از تخفیف استفاده کن

DZZPRQ6X