آموزش‌های خانه عمران در مدت کوتاه بازدهی مطلوبی داشت

دسته بندی :اخبار خانه عمران, اخبار حرفه 26 اسفند 1399 503

گفت و گو با «علی اکبر قرایی» پذیرفته شده در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری

آموزش‌های خانه عمران در مدت کوتاه بازدهی مطلوبی داشت

 • زمینه اصلی فعالیت شما چیست و چند سال است که در حوزه عمران و ساختمان مشغول به فعالیت هستید؟

من مهندس معمار هستم و حدود بیست سال است که به صورت حرفه‌ای در این حوزه فعالیت می‌کنم.

 • اولین بار بود که در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری شرکت می‌کردید؟

بله. در طول سال‌های گذشته اطلاعاتی درباره این آزمون و نحوه ورود به حوزه کارشناسان رسمی کسب کرده بودم. چند سال بود می‌خواستم به سراغ این موضوع بیایم اما فرصت نمی‌شد. امسال تصمیم گرفتم به این حوزه ورود پیدا کنم.

 • خیلی از افراد جامعه میانه‌ای با کلانتری، دادگاه و هرچیزی که به نوعی ارتباطی با قانون داشته باشد ندارند و همیشه به گونه‌ای عمل می‌کنند که اصطلاحاً پایشان به دادگاه باز نشود. حوزه کارشناسان رسمی دادگستری از جمله تخصص‌هایی است که ارتباط تنگاتنگی با قانون دارد و بعضاً در طول رسیدگی به یک پرونده که گاهی خیلی طولانی می‌شود، کارشناس نیز پا به پای پرونده حرکت می‌کند. شما با این بخش از کار کارشناسی مشکلی نداشتید؟

بارها به این مسئله فکر کردم. شاید این حوزه برای خیلی از افراد خوشآیند نباشد اما برای من یک تکامل خواهد بود. سال‌های زیادی در حوزه کاری خودم کار کرده و تجربه اندوخته‌ام و حالا فکر می‌کنم نیاز دارم تا به سمتی دیگر بروم و حوزه تازه‌ای را تجربه کنم. برای این کار انتخاب‌های زیادی وجود داشت اما از دوستان نزدیک که پرس و جو کردم، متوجه شدم بخش کارشناس رسمی از جمله حوزه‌هایی است که کمتر مورد توجه مهندسان است و اغلب آن‌ها به خاطر سختی‌های ورود به این حیطه به سمت این تخصص نمی‌آیند. اما افرادی باید باشند که این کار را انجام دهند و قاعدتاً باید پذیریش این مسوولیت از جانب کسانی باشد که تجربه کاری بالایی دارند. این شغل شباهت‌هایی هم به قضاوت دارد و قضاوت از یک منظر می‌تواند وظیفه هم تلقی شود و من این توانایی را در خودم حس می‌کردم که بتوانم این مسوولیت را به نحو احسن انجام دهم و به همین دلیل وارد این حیطه شدم.

 •  در پروژه‌هایی که فعالیت داشتید تا به حال با ارجاع پرونده به کارشناس رسمی دادگستری مواجه شده بودید؟

خیر. اساساً با این فعالتی خیلی بیگانه بودم و فقط از سال‌ها قبل دیده بودم که افرادی هستند که به عنوان کارشناس رسمی با پروژه‌ها در ارتباط هستند.

 • برای قبولی در این آزمون چطور تصمیم گرفتید که به سراغ کلاس‌های آموزشی بروید؟

در درجه اول من با این آزمون آشنایی نداشتم و در محله بعدی فرصتی برای اینکه بخواهم خودم در این حوزه مطالعه داشته باشم، نداشتم. البته در سال‌های دور و سال‌های اول پس از فارغ التحصیلی زمانی که وارد حیطه کار شدم، خودم نیازهایم را برطرف می‌کردم و مثلاً آنقدر با نرم افزار سر و کله می‌زدم که بر آن مسلط می‌شدم اما در مورد این دوره، احساس کردم باید فردی باشد تا برای تسلط بر مباحث در یک دوره زمانی کوتاه به من کمک کند. پس از پرس و جوی فراوان، به خانه عمران رسیدم.

 • چقدر آموزش‌هایی که در این دوره کسب کردید، دانش تازه‌ای به شما اضافه کرد؟ آیا آنچه در این دوره آموختید، علاوه بر امکان شرکت در آزمون کارشناسان رسمی کارآیی دیگری برای شما داشت؟

به جز محتوایی که در این دوره آموزشی به دست آوردم، فرصتی برای مراجعه به منابع دیگر نداشتم و احساس نیازی هم نکردم تا به محتوای دیگری مراجعه کنم. البته رشته من معماری است و حس می‌کردم در مباحث محاسباتی ساختمان ضعف دارم زیرا این موارد در زمان تحصیل جزو دروس ما نبود اما برایم خیلی حائز اهمیت بود. مشخصاً در مباحث سازه‌ای انگار در حال گذراندن یک‌ترم دانشگاهی بودم! خیلی از مطالب را برای اولین بار می‌شنیدم و تلاشم این بود بر آن‌ها مسلط شوم و آن قسمت‌ها برایم بهتر از دیگر مباحث بود.

من قبلاً در مباحث طراحی و دفتری فعالیت می‌کردم و در سال‌های اخیر به اجرا روی آوردم و در همان حال کلاس‌ها از این مباحث فنی استفاده می‌کردم. حس می‌کنم از اینجا به بعد دوست دارم مباحث جدیدی را که آموخته‌ام ادامه دهم و اگر فرصت آزادی برایم فراهم شود، حتماً در دوره‌های آموزشی مستقل به سراغ این موضوع‌ها خواهم رفت.

 • مشخصاً چه موضوع‌هایی؟

مثلاً مباحث محاسباتی که قبلاً با آن مواجه نبودم و یا آیین نامه‌هایی درباره اسکلت، ضوابط سازه و… که فکر می‌کنم هر مهندسی نیاز دارد آن‌ها را بداند و مشخصاً تسلط بر این مباحث می‌تواند در اجرا هم برای من مفید باشد.

 • یکی از ایرادهای وارد به آموزش آنلاین این است که اغلب اوقات آموزش آنلاین محدود به یک ویدئو است و تعامل دو طرفه‌ای میان دانشجو و استاد شکل نمی‌گیرد و به همین دلیل اثر بخشی آن به حداقل می‌رسد. آیا دوره‌ای که در خانه عمران گذراندید این ضعف را داشت؟

خیر. تصور می‌کنم این دوره اثر بخشی خودش را داشت. البته من اولین تجربه از این نوع آموزش را پشت سر گذاشتم. اوایل آن حس در کلاس بودن برایم وجود نداشت اما به مرور ارتباط خوبی با کلاس و دیگر دانشجویان گرفتم و این ارتباط دو طرفه حفظ شد و تداوم پیدا کرد. برای من تجربه بسیار خوبی بود و بهتر می‌بود اگر اینترنت کیفیت بهتری داشت و اختلال در ارتباط را ایجاد نمی‌کرد که البته این مشکل ضعف اینترنت ربطی به خانه عمران نداشت و مشکل زیرساختی بود.

 • در این دوره ناظران کیفی در کنار اساتید حضور داشتند. آیا تجربه‌ای از ارتباط با آن‌ها داشتید و حضور آن‌ها توانست به بهبود امر آموزش کمک کند؟

دوستانی که از مجموعه خانم عمران به عنوان ناظر در کلاس حضور داشتند همیشه به ما کمک می‌کردند. گاهی سؤال‌های دانشجویان را برای استاد مطرح می‌کردند. یا وقتی جو کلاس به سمت دیگری می‌رفت، تذکر می‌دادند و کلاس را به مسیر اصلی بازمی گرداندند. حضور آن‌ها خیلی خوب بود و نکته مثبتی در این دوره آموزشی بود.

 • حالا که در مرحله اول آموزن کارشناسان رسمی پذیرفته شدید می‌توانید چند مورد از مواردی که باعث می‌شود پای کارشناس در یک پرونده ساختمانی باز شود را بیان کنید؟

اولین مورد که از همه مهم‌تر است آنالیز بها است چون خیلی جاها ارزش گذاری املاک از نظر حقوقی محل اختلاف است. مورد بعدی مشکلاتی که برای استفاده از یک بنا پیش آمده که ایراد از کجا بوده؟ آیا حین ساخت مشکل پیش آمده یا حین بهره برداری؟ از سازه بوده یا ایزولاسیون و…

 • برای آزمون عملی چه تدارکی دیده‌اید؟

خیلی با این فضا آشنا نیستم و آمادگی برای آزمون تئوری را با کمک موسسه آغاز کردم. از دوستان خانه عمران درخواست کردم برای آزمون عملی هم مرا راهنمایی کنند تا قدم بعدی را بهتر برداریم و حداکثر تلاشم را می‌خواهم کرد تا در زمان باقیمانده برای این آزمون آماده شوم.

 • و نکته پایانی؟

از مجموعه خانم عمران سپاسگذارم. شرکت در این دوره تجربه خوبی بود. من این موسسه و دیگر مؤسسات فعال در این حوزه را نمی‌شناختم و صرفاً با جست و جویی در فضای مجازی به سایت خانه عمران رسیدم و حس کردم می‌توانم اینجا نتیجه بهتری می‌گیرم و همینطور هم بود. فقط ذکر یک نکته را برای ارتقای این دوره‌ها لازم می دانم و آن اینکه اساتیدی که برای دوره ما انتخاب شده بودند مسلط و کار بلد بودند و هم از نظر علمی و هم اینکه چطور مطالب را در زمان کوتاه بیان کنند تا بهترین بازدهی را داشته باشد. یک مورد زمان نزدیک به آزمون بود که در انتخاب استاد حساسیت به خرج داده نشد و استاد هم شاید ذهنیتی نداشت و چالشی ایجاد شد و زمانی برای جبران وجود نداشت که البته همکاران خانه عمران نهایت تلاش را کردند و از مباحث اساتید دیگر ویدئوهایی را در اختیار ما گذاشتند و مشکل حل شد اما به نظرم با توجه به زمان کوتاه این دوره آموزشی و حساسیت آن بهتر است در انتخاب اساتید دقت و سختگیری شود.

خانه عمران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
4319

خبرنامه خانه عمران

دریافت (رایگان) پیشنهادات ویژه، آگهی‌های استخدام و اخبار مهم صنعت ساختمان

کد تخفیف شما 

قابل استفاده برای تمامی دوره‌ها

تا دیر نشده از تخفیف استفاده کن

DZZPRQ6X