• خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان           خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان           خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان           خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان           خانه عمران مجري رسمي آموزش كاركنان دولت، شهرداری ها و شرکت ملی نفت ایران           بنیانگذار و برند برتر آموزش های تخصصی صنعت ساختمان          


آموزش گام به گام مدل سازی سه بعدی سازه های فلزی و تهیه نقشه‌‌ های کارگاهی (Shop Drawing) بر اساس نرم افزار Tekla Structures

دوره گروه دوره زمان برگزاری مدت ( ساعت ) تاریخ شروع رزرو مهمان شهریه (ریال)
11015135 یکشنبه و سه شنبه 19-16:30 35 زمستان 97

24500000


::مقدمه:

سازه های فلزی رفتار مناسب تری در برابر نیروی زلزله از خود نشان می دهند. ولی به علت دقت کم در اجرا در اغلب مواقع سازه های فلزی در برابر زلزله آسیب پذیرتر نشان می دهند. و این دقت اجرا در اولین قدم مستلزم وجود نقشه های دقیق و هوشمندانه کارگاهی جهت ساخت و نصب قطعات است.
نقشه های سازه ای بدون انجام مدل سازی سه بعدی انجام گیرد، همه فایل های اجرایی را دارا نیست و دقت لازم را در اجرای سازه های فلزی ندارد. لذا برای این که در نزد مهندسین عمران و دیگر علاقه مندان، این دانش و آشنایی نرم افزاری و لمس تصویری از سازه های فلزی ارتقاء یابد، لزوم چنین دوره ای بیش تر احساس می گردد.


درباره نرم افزار TEKLA STRUCTURES بر اساس (X STEEL)
قوی‌ ترین نرم‌افزار جهت مدل‌ سازی سه بعدی سازه‌ های فلزی و تهیه نقشه‌ های کارگاهی. با اینکه می‌دانیم سازه‌ های فلزی در برابر زلزله رفتار بهتری از خود نشان می‌دهند ولی متأسفانه در اغلب ویرانی های پس از زمین‌ لرزه‌ ها مشاهده می‌شود که سازه‌ های فلزی بیشتر از سازه‌ های بتنی آسیب می‌بینند، عوامل مختلفی در این راستا قابل بررسی است که باید به صورت فنی و دقیق کارشناسی گردد ولی یکی از عوامل مهم در این حوادث نبود نقشه‌ های دقیق برای اجرای اسکلت‌ های فلزی است به طوریکه اگر فرض کنیم که سازه با رعایت تمامی موارد و رواداری‌ های آیین‌نامه‌ ای طراحی گردد به هر حال باید با زبان نقشه آماده اجرا گردد در بسیاری از موارد در سازه‌ های فلزی به ظاهر کم‌ اهمیت که متأسفانه مسکونی هستند و به هر حال در آن‌ ها جان انسان‌ با امنیت آن ها رابطه مستقیم دارد برای اجرا مستقیماً از نقشه‌های سازه ( مهندسی ) استفاده می‌شود که با توجه به ناکافی بودن اطلاعات آن‌ ها در حین روند اجرای اسکلت فلزی موارد اجتناب ناپذیری ایجاد می‌گردند که باعث آسیب پذیرتر شدن سازه می‌شود

به عنوان مثال ساده یک تیر در دهانه مشخص در نقشه سازه در همه طبقات با یک طول ساخته می‌شود در صورتی که با توجه به لاغر شدن محتمل مقطع ستون در طبقات بالا نیاز است طول تیر متناسب با وضعیت موجود بلندتر گردد و یا در تغییر ارتفاع و عرض دهانه‌ های بادبندی ممکن است طول جوش مورد نیاز بین المان بادبند و گاست بادبند لحاظ نگردد، این موارد و موضوعات دیگری از این قبیل سبب می‌ شود سازه‌ ای که با دقت بسیار خوبی طراحی و محاسبه شده است با شرایط نامطلوبی اجرا گردد هر چند تیم سازنده از مهارت خوبی برخوردار باشد. در این شرایط شایسته است برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات حتماً قبل از اجرای اسکلت فلزی، نقشه‌ های کارگاهی دقیقی از سازه تهیه شود و پس از تأیید مشاور پروژه برای اجرای آن مورد استفاده قرار گیرد که به طور حتم اگر نرم‌ افزاری این کار را به صورت سه بعدی و با در نظر گرفتن تمامی اتفاقات اجرائی در هنگام ساخت و نصب انجام دهد کمک شایانی به کیفیت اجرای پروژه و نیز استحکام سازه خواهد نمود که انجام این کار در این نرم‌ افزار کاملاً امکان پذیر است.

به طور کلی می‌توان گفت که در این نرم‌ افزار اسکلت سازه به طور کامل همراه با تمامی جزئیات و اتصالات در نرم‌افزار به صورت سه‌ بعدی و مجازی با مقیاس یک به یک ساخته و نصب می‌گردد سپس از سازه‌ ای که بدون هیچ‌ مشکلی نصب شده است نقشه گرفته می‌ شود حالا با این شرایط تمامی المان‌ ها در جانمایی خود با رعایت همه رواداری‌ های مورد نظر طراح سازه نصب خواهد شد و بسیاری از نقاط ضعف سازه از بین خواهد رفت.
محدوده کاربرد نرم افزار برای تخصص‌ های مختلف:
:: عمران در تمامی مقاطع
:: معماری در تمامی مقاطع
:: نقشه‌ کشی صنعتی و ساختمان

هر دانشجو و فارغ‌ التحصیل رشته عمران که حتی ممکن است در شاخه اجرا هم نباشد می‌تواند با یادگیری این نرم‌افزار پس از طراحی سازه فلزی آن‌را مدل‌ سازی کند و با مدل‌ سازی اتصالات به صورت سه بعدی از اجرائی بودن طرح خود قبل از آغاز مراحل ساخت مطلع گردد و در صورت نیاز طرح خود را بهینه و اصلاح کند.
در ضمن با مدل‌ سازی اسکلت، متره و برآورد دقیق متریال مورد نیاز سازه نیز در کسری از دقیقه و در هر مرحله از کار قابل دسترسی می‌باشد و می‌توان برای خرید مصالح نیز از این برآورد استفاده نمود.
::سرفصل دوره آموزش تکلا استراکچرز (Tekla Structures)
سرفصل های دوره آموزش نرم افزار تکلا استراکچرز (Tekla Structures) در 3 بخش کلی شامل مبانی تئوری ، موارد اجرایی و کارگاهی و آموزش شاپ دراوینگ (Shop Drawing) توسط نرم افزار تکلا استراکچرز (Tekla Structures) ارائه می شود.
مبانی تئوری
     موارد آیین نامه ای – محاسباتی
     تعاریف مربوط به نقشه های مختلف
     موارد قراردادی و ارائه تکنیک های فنی جهت جلوگیری از متضرر شدن پیمانکاران در قراردادهای اجرایی موارد اجرایی و کارگاهی

روش های اجرا
     شناخت و ارائه دیتیل های اجرایی
     معرفی اشکالات رایج نقشه های کارگاهی (Shop Drawing) و ارائه راهکارهای فنی جهت رفع آنها و پیشرفت مناسب پروژه

آموزش شاپ دراوینگ توسط تکلا استراکچرز (XSteel) بصورت انجام گام به گام یک پروژه واقعی و آموزش حین کار
     آشنایی با قابلیت های نرم افزار تکلا استراکچرز (Tekla Structures) و مقایسه آن با نرم افزار اتوکد (AutoCAD)
     آغاز یک پروژه واقعی و معرفی همزمان دستورات تکلا استراکچرز (XSteel) بر اساس نیاز پیشرفت پروژه
          تعریف هندسه مدل ( شبکه آکس بندی پلانی و ترازبندی ارتفاعی )
          تعریف گلوگاه چک (شیوه ای حرفه ای جهت چک گام به گام پروژه برای جلوگیری از ایجاد هرگونه خطا و اشتباه)
          آشنایی با مفهوم نما در تکلا استراکچرز (Tekla Structures) و تنظیمات آن و تعریف نماهای اصلی پروژه
          تعریف متریال مصرفی و مقاطع مورد نیاز ( پروفیل های استاندارد – تیرورق ها )
          آشنایی با دستگاه های مختصات ترسیم
          آشنایی با نمادهای فرعی و تعریف نماهای مورد نیاز
          ترسیم اولیه المان ها در جانمایی مناسب پروژه
          تعریف ماکروهای ترسیم مقاطع و آشنایی با خواص آن
          آشنایی با دستورات ویرایشی (Move & Copy)
          مدل سازی تکمیلی در تکلا استراکچرز شامل: ترسیم قطعات الحاقی مانند صفحه ستون ، ورقهای تقویت ، ورقهای سخت کننده و ...
          آموزش نحوه نمایش سوراخکاری و ترسیم بولت در نقشه شاپ دراوینگ (Shop Drawing)
          آموزش نحوه قطع ورق
          جوشکاری قطعات و ایجاد قطعات مونتاژ شده و تعریف اسمبلی
          دستورات برش و تغییر شکل قطعات .
          تعریف مقطع لانه زنبوری و نحوه بهینه ترسیم تیرهای لانه زنبوری در پروژه
          تعریف اتصالات ساختنی و نحوه ادیت (Edit) آن و تعمیم آن به کل پروژه
          گزارش گیری هوشمند لحظه ای از یک قطعه در مدل
          چک و بازبینی هوشمند مدل از نظر تداخلات احتمالی قطعات و بولت ها با یکدیگر و برطرف کردن آنها
          آموزش نحوه نامگذاری پیشرفته قطعات به شیوه حرفه ای جهت تسریع و تسهیل ارائه نقشه های شاپ درائینگ (Shop Drawing) و مدیریت خط تولید
          تعریف انواع گزارشات هوشمند مورد نیاز واحد تولید، نصب و دفترفنی و نحوه تهیه و تفسیر آن ها
          تعریف انواع نقشه شاپ درایینگ مورد نیاز واحد تولید و نصب
          تولید نقشه های کارگاهی Single part – Assembly – G.A Drawing
          آشنایی با محیط نقشه و دستورات ادیت (Edit) مناسب نقشه جهت اجرای دقیق پروژه
          آشنایی با تنظیمات نقشه
          آشنایی با پیش تنظیمات کلی نقشه شاپ درایینگ (Shop Drawing)و تولید نقشه با پیش تنظیم مناسب و دلخواه
          آشنایی با نحوه Export نقشه ها به نرم افزار اتوکد (AutoCAD) و نیز تولید نقشه ها با فرمت PDF
          آشنایی با نحوه ایجاد Document مناسب و حرفه ای دفتر فنی
نمونه تصاویر سه بعدی از مدل سازی (محیط Modeling):دوره های پیشنهادی مرتبط با دوره آموزش مدل سازی سه بعدی و تهیه نقشه‌‌های کارگاهی (Shop Drawing) بر اساس نرم افزار Xsteel:تعداد نمایش :17014 / ارسال به دوست/ نسخه چاپي

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1396/07/22 15:15
0
0
باسلام حتما برای شرکت در کلاس های نرم افزار به لپ تاب شخصی نیازه ؟

سلام خیر - دوره ها در سایت کامپیوتری مجموعه برگزار می گردد.


کاربر مهمان
1396/04/13 22:45
0
0
سلام من میخوام این دوره را ثبت نام کنم، فقط اینکه نیاز به پیش نیاز نرم افزاری مثلEtabs یا هر چیزی نداره؟ و اینکه امکانش هست روز یکشنبه تغییر کنه؟
کاربر مهمان
1395/10/27 20:30
0
0
با سلام لطفا ساعت کلاس را به ساعت 7 تا 10 شب تغییر دهید. ممنون
کاربر مهمان
1395/06/29 14:11
0
0
سلام روزها و ساعت کاری برای شاغلین عالی است - اگر تغییر کند نمیتوانیم شرکت کنیم. لطفا تغییر نکند
کاربر مهمان
1395/06/14 15:34
0
0
سلام آیا می تواند با نرم افزاز tekla با گرفتن خروجی اولیه از sap یا etabs نمای اولیه 3 بعدی را از فایل محاسباتی استخراج کرد...من دیده ام که می شود حسن این روش در این است که tekla نیروهای موجود دز تیر یا ستون یا بیس پلیت را دریافت می کند و به صورت اتوماتیک اتصال پیشنهاد می دهد...آیا در دوره مربوطه در این مورد بحث می شود؟

سلام امکان پذیر می باشد ولی بهتر است مدل سازی اولیه در خود نرم افزار Tekla انجام شود تا از لحاظ اندازه گذاری دچار مشکل نشود.


کاربر مهمان
1394/08/04 9:2
0
0
با سلام اگر برایتان مقدور هست لطفا کلاس xsteel رو در ساعات اداری برگزار نمایید با تشکر
کاربر مهمان
1394/07/27 15:17
1
1
با سلام ببخشید امکانش هست کلاس آموزش تکلا رو بجای ساعات 19 الی 22 فقط روزهای پنج شنبه صبح و بعد از ظهر (قبل از ساعت 17 ) برگزار بشه
کاربر مهمان
1394/05/27 20:22
1
1
با عرض سلام و خدمت مدیر محترم آیا مهندس عمران فقط با یادگیری این برنامه به عنوان shop manٰدر دفاتر فنی با حقوق بالا میتواند کار کند؟

سلام. با توجه به تعاملات انجام شده توسط واحد فرصت های شغلی خانه عمران با کارفرمایان اغلب کارفرمایان به دنبال متخصصان چند بعدی هستند که چندین نرم افزار را بلد بوده و در بخش های متنوع مهارت دارند. بر این اساس صرف یادگیری نرم افزارXsteel شما را به یک Shop man حرفه ای تبدیل نخواهد کرد و قطعا آشنایی با فرآیند اجرا، آشنایی با مبحث طراحی سازه و نیز آشنایی مقدماتی با مباحث طراحی معماری می تواند به شما در تبدیل شدن به یک متخصص چند بعدی کمک بسیاری نماید.


کاربر مهمان
1394/05/24 1:5
1
2
سلام و خسته نباشد بازار شغلی پس از فراگیری نرم افزار xsteelچگونه است؟

سلام. شما پس از یادگیری نرم افزار Xsteel می توانید به صورت تخصصی در تهیه نقشه های ShopDrawing به عنوان یک Shop man فعالیت نمایید. همچنین یادگیری نرم افزار XSteel می تواند به تقویت دید اجرایی شما در زمینه طراحی سازه نیز کمک کند.


کاربر مهمان
1394/04/02 14:47
1
2
سلام و خسته نباشيد روز هاي كلاسو ميشه تغيير داد ؟ آيا امكانش هست كلاسها چهارشنبه و پنجشنبه برگزار شه؟؟؟؟

سلام. در خواست شما به واحد برنامه ریزی انتقال داده شد. شما می توانید جهت کسب اطلاع از آخرین وضعیت دوره Xsteel ببا واحد مشاوره و ثبت نام با شماره 84360 تماس حاصل نموده و شماره تماس خود را در اختیار همکاران ما قرار دهید.


کاربر مهمان
1394/02/30 0:20
1
0
با سلام ایا امکان برگذاری این دوره آموزشی با تدریس مهندس جعفری جهت شهرستانی ها نیز وجود دارد؟

سلام. جهت برگزاری دوره در شهرستان ها با واحد آموزش سازمان ها با شماره 84360 داخلی 123 ( سرکار خانم صحرایی ) تماس حاصل نمایید.


کاربر مهمان
1394/02/25 4:2
0
0
با سلام ایا کلاس فوق دارای پیش نیاز و یا نیاز به اشنایی با نرم افزار خاصی دارد

سلام این دوره نیاز به پیش نیاز خاصی ندارد ولی آشنایی با نرم افزار اتوکد و Etabs در درک بهتر این دوره به شما کمک خواهد کرد.


کاربر مهمان
1394/02/20 11:39
0
0
با سلام، آیا در کلاس فوق آموزشی جهت سازه های LSF هم داده می شود ؟

سلام خیر در بازار حرفه ای کار، مدلسازی سازه های LSF توسط نرم افزاری به نام Cad Camp انجام می گیرد و در این زمینه اصلا نرم افزار Xsteel ( tekla Structures) هیچ استفاده ای ندارد.


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مجوز ها و تفاهم نامه ها